INNOTECH - AKTUALNOŚCI

Pompa ciepła do ogrzewania domu

Maj 24, 2020

Współcześnie, każdy, kto buduje wymarzony dom lub przeprowadza renowację starego, ma do wyboru różne systemy ogrzewania. Na pewno, warto zadbać o to, aby budynek na tyle, na ile to tylko możliwe był energooszczędny – w ten sposób nie tylko szybko zwrócą nam się koszty inwestycji i zaczniemy oszczędzać, ale też przysłużymy się środowisku naturalnemu. Jednym z godnych polecenia rozwiązań niewątpliwie jest pompa ciepła do ogrzewania domu (w tym wody). Co to jest pompa ciepła i na czym właściwie polega ogrzewanie domu pompą ciepła? Czy rzeczywiście warto, mimo wciąż, wielu sprzecznych opinii, zainwestować w pompę ciepła? Czy to się opłaca?

Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła? Mówiąc bez ogródek, pompy ciepła do ogrzewania domu to jedne z najnowocześniejszych, najbardziej innowacyjnych, energooszczędnych i proekologicznych urządzeń grzewczych. Ogrzewanie domu pompą ciepła to niemal idealne rozwiązanie dla osób, którym środowisko naturalne nie jest obojętne. Takie pompy potrzebują do pracy jedynie około 25-30% energii nieodnawialnej, co oznacza, że aż w 70-75% korzystają ze źródeł odnawialnych pochodzących z wody, gruntu, powietrza. Na czym polega ogrzewanie domu pompą ciepła? Jak się to odbywa? Do czego jeszcze może posłużyć pompa ciepła? Czy to się opłaca?

Ogrzewanie domu pompą ciepła.

Pompa ciepła do ogrzewania domu jest wartym uwagi rozwiązaniem nie tylko ze względu na przyjazność środowisku, ale też niskie koszty. Otóż, na dzień dzisiejszy, jest to najtańsze w eksploatacji źródło ciepła. Wysoką sprawność energetyczną osiąga dzięki wytwarzaniu większej ilości energii cieplnej, niż zużywanej w tym celu energii elektrycznej. Warto również nadmienić, że pompa ciepła do ogrzewania domu służy też ogrzewaniu wody, a nawet do chłodzenia budynku (klimatyzatory, wentylatory) w upalne letnie dni. Poza tym, ogrzewanie domu pompą ciepła jest możliwe zarówno poprzez standardową instalację naścienną, jak i nowoczesną instalację podłogową. Pompę ciepła do ogrzewania domu można też sparować z systemem fotowoltaicznym, tworząc w ten sposób bardzo wydajną, niesamowicie energooszczędną instalację grzewczą. Wróćmy jednak do samej pompy ciepła. Czy to się opłaca?

Pompa ciepła – czy to się opłaca?

Pompa ciepła do ogrzewania domu to najtańsze w eksploatacji urządzenie grzewcze, a do tego przyjazne środowisku naturalnemu (w większości korzysta z odnawialnych źródeł energii). Rozważając montaż takiego systemu, musimy jednak wziąć pod uwagę jeszcze koszt samej instalacji pompy ciepła. Czy po uwzględnieniu tego czynnika wciąż warto inwestować w pompę ciepła? Czy to się opłaca? Prawdą jest, że zakup i podłączenie pompy ciepła do ogrzewania domu nie jest tanie. W tym przypadku nie możemy jednak ograniczać się do kosztów początkowych. Należy przeanalizować długofalowe ogrzewanie domu pompą ciepła. Jako, że urządzenie oddaje trzy-cztery razy więcej ciepła, niż pobiera energii, nie ma złudzeń, że to się po prostu opłaca.