INNOTECH - AKTUALNOŚCI

LEASING FOTOWOLTAIKI- PANELE PV SAME SIĘ SPŁACĄ

sie 3, 2020

Wzrost cen prądu i spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych sprawił, że oszczędności na zakupie energii elektrycznej już od pierwszego miesiąca mogą być wyższe od rat leasingu za panele PV, a przez kolejnych 20 lat instalacja będzie dostarczać prąd niemal za darmo.

Panele fotowoltaiczne przestały być inwestycją, w której przedsiębiorca musi wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych z własnej kieszeni lub brać kredyt, aby instalacja fotowoltaiczna dopiero po kilku latach zaczęła na siebie zarabiać. Wszystkie największe grupy finansowe w Polsce, m.in. PKO, Santander, Idea Getin, Millenium, ING, Alior czy mBank, w ciągu ostatnich dwóch lat wprowadziły do swojej oferty leasing paneli fotowoltaicznych.

Przy odpowiednim doborze parametrów instalacja PV może w ciągu kilku lat spłacać się sama, bez angażowania środków finansowych firmy i bez jakichkolwiek dopłat czy programów wsparcia.

To jak szybko się spłaci zależy jednak nie tylko od leasingodawcy, ale – przede wszystkim – wykonawcy, który rzetelnie zaprojektuje i dobierze moc instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania na energię elektryczną danego przedsiębiorstwa.

Odpowiedni dobór instalacji fotowoltaicznej jest o tyle istotny, że na uproszczonych zasadach, jako tzw. prosument biznesowy, przedsiębiorca nie sprzedaje energii elektrycznej, tylko rozlicza ją ze swoim sprzedawcą energii barterowo. Jeżeli w danej chwili nie zużyje energii z paneli fotowoltaicznych na własne potrzeby, to jej nadmiar trafi do sieci, ale przedsiębiorca z powrotem będzie mógł pobrać z sieci bezpłatnie tylko 70 lub 80 proc. z tego. Instalacja powinna więc zostać tak zaprojektowana, aby jak najwięcej produkowanej energii było od razu zużywanej w firmie.

Oszczędności na rachunkach większe od raty za panele.

To kalkulacja dla leasingu operacyjnego przy wpłacie własnej w wysokości 5 proc. i umowie na 84 miesiące (7 lat). Większość przedsiębiorców skraca jednak okres leasingu do 5 lub 6 lat, bo rata nie jest znacznie wyższa. Przy umowie na 60 miesięcy wyniesie 2563 zł, a więc zaledwie kilkadziesiąt złotych więcej od aktualnych rachunków za prąd, podczas gdy te drugie będą jeszcze rosnąć.

Ile lat pracuje instalacja fotowoltaiczna?

Po spłacie leasingu instalacja przechodzi na własność przedsiębiorcy i przez kolejne lata będzie dostarczać mu energię elektryczną niemal za darmo, ale jak długo?

Producenci paneli fotowoltaicznych gwarantują, ze po 20-25 latach moduły fotowoltaiczne nadal będą dostarczać od 80 do nawet 95 proc. energii z chwili zakupu. Badania prowadzone w Szwajcarii na panelach zainstalowanych tam w latach 80. pokazały, że ich produktywność po 35 latach wciąż wynosiła 76-94 proc., a instalacja nadal pracuje. Biorąc pod uwagę tak długi czas pracy instalacji fotowoltaicznej należy dobrze zastanowić się nad doborem kluczowych komponentów – modułów oraz falownika – tak aby zapewniały jak największą wydajność w całym okresie jej funkcjonowania