INNOTECH - AKTUALNOŚCI

Co to jest fotowoltaika?

Kwi 20, 2020

Jak pokazały pierwsze dwie dekady, XXI wiek to czas intensywnego rozwoju innowacyjnych technologii, które w dużej mierze wspierają ekologię i bazują na naturalnych źródłach energii. Dotychczas udało się opracować wiele nowoczesnych systemów, które nieustannie są rozwijane i właściwie z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Na szczególną uwagę zasługuje w tym przypadku fotowoltaika czy po prostu ekrany fotowoltaiczne, jako podstawowe elementy tzw. zestawu solarnego. Czym jest fotowoltaika? Jak to się dzieje, że ekrany fotowoltaiczne powodują wytwarzanie energii? Wyjaśniamy co to jest fotowoltaika, na czym polega pozyskiwanie prądu z paneli fotowoltaicznych i w jakich celach można go wykorzystywać!

Czym jest fotowoltaika?

Co to jest fotowoltaika? Otóż, fotowoltaika to dziedzina zajmująca się przetwarzaniem promieniowania (światła) słonecznego na energię (prąd) elektryczny przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Dzięki fotowoltaice zyskujemy więc czystą energię i to bez szkody dla środowiska naturalnego. Co istotne, fotowoltaika to nie tylko świadome działanie na rzecz ekologii, a więc ochrony naszej planety i jej mieszkańców, ale też oszczędność pieniędzy, opłacalna inwestycja.

Ekrany fotowoltaiczne.

Skoro wiemy już czym jest fotowoltaika, pora omówić nieco bliżej zasadę działania systemu fotowoltaicznego. Jak już zostało wspomniane, podstawowymi elementami zestawu solarnego są panele czy też ekrany fotowoltaiczne służącego do pozyskiwania prądu w sposób naturalny, przyjazny dla środowiska. Krótko mówiąc, to ekrany fotowoltaiczne – popularnie umieszczane na dachach budynków, rzadziej bezpośrednio na gruncie – przetwarzają światło słoneczne na energię. Takie panele składają się z ogniw fotowoltaicznych zbudowanych z krzemu krystalicznego i są obudowane w specjalne ramy, zazwyczaj z aluminium. Po podaniu na ekran fotowoltaiczny minimalnej jednostki światła – fotonu, który jest pochłaniany przez krzem, elektron zostaje wprowadzony w ruch, w efekcie czego wytwarza się energia. Energię słoneczną w elektryczną przekształca zaś urządzenia nazywane inwerterem, które tak, jak ekrany, jest niezbędne dla całego zestawu solarnego.

Prąd z paneli fotowoltaicznych.

Wiemy już co to jest fotowoltaika i do czego służą ekrany fotowoltaiczne. Wobec tego, pozostaje już tylko omówić do czego służy prąd z paneli fotowoltaicznych. Otóż, fotowoltaika tak samo, jak tradycyjne sposoby pozyskiwania energii, dostarcza prądu, którym można ogrzewać wodę i dom. Co więcej, w zależności od rodzaju instalacji, istnieje możliwość wykorzystywania prądu z paneli fotowoltaicznych zarówno na bieżąco, jak i magazynowania go, a nawet sprzedawania.